Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu to jeden z najważniejszych i najstarszych festiwali w naszym kraju. Organizowany jest corocznie, nieprzerwanie od roku 1963. Od momentu utworzenia, z ważnych przyczyn nie odbył się tylko raz, trzy razy zaś jego termin uległ zmianie.

Festiwal Opole – kto wygrał debiuty?

Na opolskiej scenie, w koncercie “Debiuty”, pierwsze kroki stawiały i stawiają polskie gwiazdy. W kolejnych latach wyróżnienie otrzymali artyści i artystki, takie jak Mietek Szcześniak, Justyna Steczkowska, Mateusz Ziółko czy Daria Zawiałow. Od 1997 roku podczas festiwalu przyznawano także specjalną nagrodę za całokształt twórczości, której patronował prezes Telewizji Polskiej. Wśród wyróżnionych znaleźli się między innymi: Katarzyna Gaertner, Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz, Maryla Rodowicz, Marek Grechuta, Wojciech Młynarski, Stanisław Soyka, oraz zespoły: Maanam, Perfect, Skaldowie, Budka Suflera.

Dlaczego Festiwal w Opolu został stworzony?

Festiwal ma bogatą historię. Powstał on dzięki kreatywności redaktorów Programu Trzeciego Polskiego Radia – Jerzego Grygolunasa i Mateusz Święcicki oraz ówczesnego przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Opolu – Karola Musioła. Na miejsce organizacji wybrano właśnie to miasto, mimo braku odpowiedniej lokalizacji. Opolski amfiteatr zbudowano w ekspresowym tempie czterech miesięcy od akceptacji planów Festiwalu. Budynek, który stał się później wizytówką miejscowości, zaprojektował Florian Jesionowski. Wydarzenie to było swoistą odpowiedzią na skostniałość radia i próbą zmiany jego priorytetów. Założyciele – a później również publiczność – byli zachwyceni możliwością promowania świeżych, polskich wykonawców, którzy do wytwórni muzycznych wnieśli nową jakość brzmienia. Podczas jubileuszowej, 50. edycji opolskiego festiwalu wyróżniono ponad 100 muzyków i autorów, którzy na przestrzeni lat współpracowali przy jego tworzeniu. Zebranych przywitał natomiast Jacek Fedorowicz – ta sama postać, która miała przyjemność zapowiadać pierwszą odsłonę tej wyjątkowej imprezy.

Od 2007 roku w Opolu działa Muzeum Polskiej Piosenki.